سلامت
0

حفظ سلامتی در دوران پیری

ما همیشه پیری را با عوارض شدید و طولانی مدت سلامتی مرتبط می‌دانیم. در حالی که این بدتر شدن سلامت پیامد اجتناب ناپذیر پیری است، راه های مختلفی برای افزایش شانس پیری با سلامتی نسبتا خوبی وجود دارد.

در اینجا، ما گام‌های مختلفی را که سالمندان می‌توانند برای بهبود شانس پیری برازنده با سلامتی عالی انجام دهند، در نظر خواهیم گرفت.

۱- از نظر بدنی فعال بمانید

به طور کلی، ورزش و فعالیت های بدنی به خصوص برای سالمندان به طور مثبت به سلامتی کمک می کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که بیشتر ورزش می کنند نه تنها ممکن است عمر طولانی تری داشته باشند بلکه از نظر سلامتی نیز کیفیت زندگی بهتری داشته باشند. یک مطالعه روی بزرگسالان 40 ساله و بالاتر نشان داد افرادی که روزانه 8000 قدم برمی دارند در مقایسه با 4000 قدم، 51 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های مختلف هستند.

طبق گفته Medline Plus، ورزش منظم می تواند به کاهش افسردگی و اضطراب کمک کند و در عین حال عملکرد شناختی را بهبود بخشد. بسیاری از مطالعات همچنین نشان می‌دهند که فعالیت بدنی به بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا، برخی از دسته‌های سرطان و دیابت کمک می‌کند. این نشان می دهد که فعالیت بدنی چقدر برای حفظ سلامتی مهم است.

بنابراین، می توانید با انجام فعالیت های بدنی بیشتر سلامت خود را بهبود بخشید. البته توصیه می شود با فعالیت هایی که دوست دارید شروع کنید.

۲- سالم بخورید

کاملا واضح است که تغذیه شما عامل اصلی تعیین کننده کیفیت سلامت شما است. بنابراین اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم با افزایش سن بسیار مهم است. نیازی به گفتن نیست، بهتر است از غذاهای ناسالم و فرآوری شده که به پیامدهای بد سلامتی کمک می کنند، اجتناب کنید. رژیم غذایی حاوی سبزیجات، غلات کامل، میوه‌های تازه و پروتئین‌های بدون چربی به شما کمک می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی مناسب چقدر برای پیری سالم حیاتی است، یک مطالعه دیگر نشان داد که رژیم غذایی با روغن گیاهی کمتر اما روغن ماهی چرب بیشتر باعث کاهش سردردهای میگرنی در افراد مسن می شود. به طور مشابه، یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی حاوی سبزیجات برگ سبز به کاهش آهسته تر زوال شناختی کمک می کند.

در اصل، یک رژیم غذایی سالم می تواند در جبران برخی از شرایط بهداشتی مرتبط با افزایش سن موثر باشد. بهتر است زمانی که سعی می کنید رژیم غذایی خود را به رژیم غذایی سالم تر تغییر دهید، آهسته شروع کنید. به طور کلی، توصیه می شود از یک الگوی غذایی مدیترانه ای مبتنی بر چربی های سالم و محصولات تازه استفاده کنید. می توانید به تدریج جنبه هایی از این الگوی غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا زمانی که بتوانید تغییر کاملی ایجاد کنید.

۳- بیمه درمانی مناسب بگیرید

یکی دیگر از عوامل مهمی که هنگام تلاش برای حفظ سلامتی در دوران سالمندی باید به آن توجه کرد، داشتن بیمه درمانی کافی است. شما در این مرحله بیشتر از همیشه به آن نیاز دارید. این اطمینان حاصل شود که با افزایش سن می توانید مراقبت های لازم را دریافت کنید.

نتیجه

پیری یک سفر طبیعی است که با چندین چالش همراه است. به همین دلیل ضروری است که اقداماتی را برای اطمینان از بالاترین کیفیت سلامت جسمی، شناختی و روانی انجام دهیم. البته این امر مستلزم ایجاد تغییرات قابل توجهی در زندگی روزمره شما خواهد بود. به این ترتیب، می توانید با افزایش سن، سلامتی خود را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *