سبک زندگی
1

مانند ایلان ماسک فکر کنید

تفکر اصول اولیه یکی از بهترین راهبردها برای شکستن مسائل پیچیده و ارائه راه حل های اصلی است. همچنین یکی از بهترین راه ها برای یادگیری هنر تفکر واضح است.

استدلال اصول اولیه برای سال ها توسط بسیاری از افراد موفق مانند جان بوید (استراتژیست نظامی)، یوهانس گوتنبرگ (مخترع) و ارسطو (فیلسوف باستان) استفاده شده است. با این حال، هیچ کس مزایای تفکر اصول اولیه را در دنیای مدرن ما بهتر از ایلان ماسک نشان نداده است.

ایلان ماسک در 46 سالگی سه سازمان چند میلیارد دلاری ساخته است که دنیای ما را متحول کرده است – تسلا موتورز (خودروسازی)، پی پال (خدمات مالی) و اسپیس ایکس (هوا فضا). موفقیت او به توانایی او در حل مشکلات پیچیده و اخلاق کاری باورنکردنی او مرتبط است.

در حالی که اخلاق کاری نقش کلیدی در تسلط بر کاری که انجام می دهید و موفقیت دارد، موارد بیشتری نیز وجود دارد. وقتی صحبت از موفقیت به میان می‌آید، ربطی به زمان زیادی که برای کاری اختصاص می‌دهید ندارد، بلکه بیشتر به طرز فکر شما مربوط می‌شود.

بخوانید و بیاموزید که چگونه تفکر اصول اولیه به شما کمک می کند تا مشکلات پیچیده را حل کنید، بهره وری را افزایش دهید و به بزرگترین اهداف خود برسید.

تفکر اصول اولیه چیست؟

اولین اصل یک نتیجه گیری منطقی از یک فرض است. به طور خلاصه، نمی توان بیشتر از این نتیجه گرفت. نزدیک به دو هزار سال پیش، فیلسوف باستانی ارسطو، اصل اول را به عنوان مبنایی تعریف کرد که یک فرد از آن یک چیز را می‌داند. این طرز تفکری است که دانشمندان سال ها از آن استقبال کرده اند. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که دانشمندان تمام تلاش خود را می‌کنند تا تمام اشکال سوگیری را از تحقیقات خود حذف کنند. [1]

برخی از سوالاتی که از خود می پرسند عبارتند از:

 • چه چیزی ثابت شده است؟
 • از چه چیزی مطمئن هستیم؟

تفکر اصول اول شما را وادار می کند تا برای یافتن حقایق واقعی چیزی عمیق بگردید. رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی، از این روش تفکر با شک دکارتی استفاده کرد که او را وادار کرد تا در هر چیزی که می‌توانست به‌طور سیستماتیک شک کند تا آنچه را که در اختیار داشت حقایق غیرقابل بحث محض باشد.

در دنیای مدرن ما، برای درک هر مشکلی که با آن روبرو هستید، نیازی نیست تا سطح اتمی را عمیقاً حفاری کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک یا دو سطح عمیق تر از یک فرد معمولی پایین بیایید. در هر سطح، راه حل های مختلفی دریافت خواهید کرد.

جان بوید، یک استراتژیست نظامی معروف آزمایشی را ایجاد کرد که به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه از تفکر اصول اولیه در زندگی روزمره خود استفاده کنید:

تصور کنید این چیزها را دارید:

 • یک تانک نظامی
 • یک دوچرخه

می توانید این موارد را به قسمت های تشکیل دهنده آنها تقسیم کنید:

 • تانک نظامی – صفحات زرهی فولادی، آج های فلزی و یک تفنگ
 • دوچرخه – چرخ، صندلی، چرخ دنده و فرمان

شما می توانید از این بخش های جداگانه برای ایجاد چیزی متفاوت و در عین حال قابل توجه استفاده کنید. این روشی است که شما از اصل تفکر اول استفاده می کنید. شما یک موقعیت را تا هسته آن تجزیه می کنید و سپس آنها را به روشی بهتر کنار هم قرار می دهید. به طور خلاصه، ساختارشکنی برای بازسازی بهتر است.

نمونه ای از اصول اولیه تفکر: ایلان ماسک و اسپیس ایکس

جذاب ترین چیز در مورد ایلان ماسک این نیست که به چه چیزی فکر می کند، بلکه این است که چگونه فکر می کند. این چیزی است که او یک بار گفت:

«من فکر می‌کنم فرآیند تفکر مردم بیش از حد به قرارداد یا قیاس با تجربیات قبلی محدود شده است… شما باید استدلال را از پایه بسازید – «از اصول اولیه» عبارتی است که در فیزیک استفاده می‌شود. شما به اصول اساسی نگاه می‌کنید و استدلال خود را از آن می‌سازید، و سپس می‌بینید که آیا نتیجه‌ای دارید که کار می‌کند یا نه، و ممکن است با آنچه مردم در گذشته انجام داده‌اند متفاوت باشد یا نه.

برای درک واقعیت، او با حقایق خالی شروع می کند – نه شهود. در حالی که فکر می کنیم خیلی چیزها را می دانیم، حقیقت این است که آنقدر که فکر می کنیم نمی دانیم. مطالعات نشان داده‌اند که تصمیم‌گیری زمانی بهترین نتیجه را دارد که از استراتژی‌ها استفاده کنیم. بنابراین، تکیه بر شهود ما در هنگام حل مسائل پیچیده ایده خوبی نیست. [2]

طرز تفکر ماسک با روند فکری افراد عادی کاملاً متفاوت است. او با تمرکز بر چیزی که می‌خواهد به آن دست یابد شروع می‌کند – مثلاً ساختن یک موشک. سپس او به اصول اولیه مشکل می پردازد.

راکت ها گران هستند و این یکی از مشکلاتی است که وقتی می خواست مردم را به مریخ بفرستد با آن مواجه شد. از آنجایی که منابع لازم برای خرید موشک را نداشت، از خود پرسید: موشک از چه چیزی ساخته شده است؟ او پاسخ خود را یافت: فیبر کربن، مس، آلیاژهای آلومینیوم درجه هوا و تیتانیوم.

او سپس از خود پرسید: “ارزش این مواد در بازار چیست؟” او دریافت که این مواد دو درصد هزینه یک موشک است.

بنابراین، چرا رسیدن یک موشک به مریخ گران است؟ از آنجایی که ماسک بیشتر وقت خود را صرف یادگیری می کند، شروع به یادگیری علوم موشکی کرد. او متوجه شد که گرفتن موشک گران است زیرا مردم از تفکر اصول اولیه استفاده نمی کنند. او سپس به ساخت SpaceX ادامه داد تا دریابد که آیا می تواند از ابتدا موشک بسازد یا خیر.

او طی مصاحبه ای با کوین رز، رویکرد خود را اینگونه خلاصه کرد:

“من فکر می کنم مهم است که از اصول اولیه به جای قیاس استدلال کنیم… اصل اول نوعی نگاه فیزیک به جهان است، شما چیزها را به اساسی ترین حقایق خلاصه می کنید و می گویید، “خوب، ما مطمئن هستیم که درست است. ؟” … و سپس از آنجا استدلال کنید.

قدرت تفکر اصول اولیه

اکثر مردم از تفکر سنتی برای درک موقعیت های مختلف و حل مسائل پیچیده استفاده می کنند. تفکر سنتی شامل استفاده از شهود و قیاس است. در حالی که ما دوست داریم همه چیز را برای حل سریع و کارآمد مشکلات بدانیم، حقیقت این است که ما چیزهای زیادی را نمی دانیم. بنابراین، تکیه بر شهود ما می تواند درک و حل مشکلات را برای ما دشوارتر کند.

جنبه دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که قیاس ها هرگز نمی توانند جایگزین درک شوند. در حالی که استدلال بر اساس قیاس برای شما آسان است، زمانی که تفکر اصول اولیه را بپذیرید، به راحتی به پاسخ های بهتری خواهید رسید.

فکر کردن خارج از چارچوب هنگام حل مسائل

استدلال از اصول اول به شما این امکان را می دهد که از خرد متعارف و تاریخی خارج شوید و احتمالات جدیدی را کشف کنید. وقتی اصول زیربنایی را درک کنید، همه چیز معنا پیدا می کند.

اصول اولیه تفکر زمانی مفید است که:

 • تلاش برای حل یک مشکل پیچیده
 • انجام کاری برای اولین بار
 • تمام تلاش خود را برای درک یک موضوع پیچیده انجام دهید

در این سه زمینه، زمانی که از فرضیات خودداری می کنید یا به دیگران اجازه نمی دهید مشکلات را برای شما چارچوب بندی و حل کنند، تفکر شما بهتر می شود.

اکثر مردم بر این باورند که خلاقیت یک ویژگی است که تنها تعداد انگشت شماری از مردم با آن متولد می شوند – این که یا شما آن را دارید یا ندارید. مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که این درست نیست. [3]

هر انسانی خلاق است. با این حال، در مراحل اولیه، والدین و معلمان پرمشغله می توانند ما را شکست دهند. وقتی بالغ می شویم، شروع به فکر کردن به صورت متعارف می کنیم، زیرا آسان تر از استفاده از تفکر اصول اولیه است. وقتی شروع به استفاده از First Principles Thinking کنید، همه چیز ممکن می شود.

قابل استفاده برای مشکلات روزمره

تفکر اصل اول فقط برای حل مسائل علوم موشکی یا معادلات علمی پیچیده قابل استفاده نیست. می توانید از آن برای حل مشکلات زندگی روزمره خود استفاده کنید.

در اینجا دو نمونه وجود دارد:

فرض: من برای رشد کسب و کارم به پول زیادی نیاز دارم

تفکر اصل اول:

 • برای رشد کسب و کار خود به چه چیزی نیاز دارید؟ شما باید محصولات یا خدمات را به مشتریان بیشتری بفروشید.
 • آیا برای فروش محصولات یا خدمات به مشتریان جدید باید پول زیادی سرمایه گذاری کنید؟ نه واقعا. با این حال، شما نیاز به دسترسی به این مشتریان با استفاده از روش های ارزان دارید.
 • چه کسی می تواند به شما در دسترسی به این مشتریان کمک کند؟ و چگونه می توانید یک معامله برد-برد برای هر دو طرف ایجاد کنید؟ می توانید با کسب و کارهایی که به این مشتریان خدمت می کنند شریک شوید و سود را تقسیم کنید.

فرض: برای تبدیل شدن به یک نویسنده موفق باید زمان و انرژی زیادی صرف کنم

تفکر اصل اول:

 • برای ایجاد محتوای خوب و گذران زندگی به عنوان یک نویسنده به چه چیزهایی نیاز دارید؟ شما به تعداد زیادی مشتری و مخاطبانی با درآمد خوب نیاز دارید که از کار شما قدردانی کنند و مایل به خرید مقالات شما باشند.
 • برای داشتن مخاطب بیشتر به چه چیزی نیاز دارید؟ شما باید در مورد موثرترین روش های بازاریابی بیاموزید. تمرکز بر فروش قطعات خود برای بهبود زندگی مخاطبان به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید.

چگونه بر اصول اولیه تفکر مسلط شویم

تفکر اصل اول به شما کمک می‌کند دیدگاه متفاوتی نسبت به جهان ایجاد کنید و مشکلات پیچیده را به روش‌هایی حل کنید که دیگران نمی‌توانند آن را درک کنند. در اینجا 3 مرحله ساده وجود دارد که ایلان ماسک استفاده از آنها را به شما توصیه می کند:

1. فرضیات را شناسایی کنید

همه ما در زمینه های مختلف زندگی خود فرضیاتی را مطرح می کنیم. برخی از مفروضات رایج عبارتند از:

من باید روی تجهیزات گران قیمت سرمایه گذاری کنم تا سطح بهره وری خود را افزایش دهم. من وقت ندارم روی پروژه های پیچیده کار کنم…

دفعه بعد که با مشکل پیچیده ای مواجه شدید، هر فرضی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. شما مجذوب این تمرین خواهید شد.

2. مشکل را حل کنید

همانطور که قبلاً گفتیم، اصول بنیادی عناصر اساسی حقایق یک چیزی هستند. برای کشف این حقایق، باید سوالات قدرتمندی از خود بپرسید.

در اینجا یک مثال عالی است که ایلان ماسک در مصاحبه با کوین رز از آن استفاده کرد:

کسی می‌تواند بگوید: «بسته‌های باتری واقعاً گران هستند و همیشه همین‌طور خواهند بود. از نظر تاریخی، هر کیلووات ساعت 600 دلار هزینه داشته است. در آینده خیلی بهتر از این نخواهد بود.»

با اصول اول، من می گویم، “مواد تشکیل دهنده باتری ها چیست؟ ارزش بازار سهام مواد تشکیل دهنده مادی چقدر است؟ دارای کبالت، نیکل، آلومینیوم، کربن، مقداری پلیمر برای جداسازی و یک قوطی آب بندی است.

آن را بر اساس مادی تقسیم کنید و بگویید: “اگر آن را در بورس فلزات لندن بخریم، هزینه هر یک از آن چیزها چقدر خواهد بود؟” هر کیلووات ساعت 80 دلار است.

نتیجه؟ شما فقط باید به راه‌های هوشمندانه‌ای فکر کنید تا آن مواد را بگیرید و آنها را به شکل سلول باتری ترکیب کنید و می‌توانید باتری‌هایی داشته باشید که بسیار ارزان‌تر از آن چیزی که هر کسی تصور می‌کند داشته باشید.

برای رسیدن به اهداف خود نیازی به پیروی از روش های متعارف تفکر ندارید. متفاوت اندیشیدن راهی برای رفتن است.

3. راه حل های جدید ایجاد کنید

پس از شناسایی و تجزیه مفروضات خود به حقایق اساسی، باید راه حل های روشنگری ایجاد کنید. در اینجا یک مثال است که شما را راهنمایی می کند:

فرض: من برای ورزش و رسیدن به اهداف سلامتی خود وقت ندارم.

اولین اصول تفکر:

 • برای رسیدن به اهداف سلامتی خود به چه چیزهایی نیاز دارید؟ شما باید پنج ساعت در هفته (هر روز یک ساعت) ورزش کنید.
 • آیا می توانم با ورزش کمتر به اهدافم برسم؟ آره! سه روز در هفته می توانید پانزده دقیقه ورزش کنید. انجام تمرینات بدنی با شدت بالا (HIIT)  به شما کمک می کند تا به راحتی و به سرعت به اهداف سلامتی خود برسید.

۲ اقدام :‌

۱- فرضی را که در مورد کاری که همیشه می‌خواستید انجام دهید، اما در انجام آن تردید دارید، شناسایی کنید.

۲- از خود بپرسید “برای انجام این کار واقعاً به چه چیزی نیاز دارید؟” شاید لازم باشد کمی تحقیق کنید تا متوجه شوید که آیا در مورد آن مطمئن نیستید.

نتیجه

همانطور که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنید، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. هنگامی که در تلاش برای حل یک مشکل پیچیده هستید، ذهن شما همیشه با فرضیاتی روبرو می شود.

شکستن این مفروضات برای کشف حقایق زیربنایی به شما کمک می کند تا راه حل هایی برای مشکلاتی که غیرممکن به نظر می رسند بیابید. یادگیری نحوه توسعه تفکر اصول اولیه در درازمدت نتیجه خواهد داد. شما می توانید اولین اصول تفکر را در زندگی روزمره خود به راحتی اعمال کنید.

One thought on “مانند ایلان ماسک فکر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *