سلامت روان
0

چگونه رقص به سلامت روان شما کمک می کند

برخی از مردم ترجیح می دهند به تنهایی با آهنگ های مورد علاقه خود در اسپاتیفای یا رادیو برقصند. برخی می خواهند زومبا یا هیپ هاپ را یاد بگیرند. یا در یک کلاس تانگو شرکت کنید.

خواه رقص انفرادی را ترجیح بدهید یا درگیر برنامه ای رسمی تر و طراحی شده باشید، رقص مزایای آشکاری برای سلامت جسمانی شما دارد.

شما نه تنها بدن خود را به شیوه ای ریتمیک حرکت می دهید و احساسات را ابراز می کنید. بلکه کالری می سوزانید و مطمئناً ورزش می کنید.

اما این فعالیت بدنی خلاقانه و سرگرم کننده برای عملکرد مغز شما نیز مفید است. شما در حال استراحت بعد کار و استرس های روزمره هستید. نگرانی بی وقفه و منفی بافی درونی را خاموش می کنید. در نهایت، در حین رقصیدن، زمانی برای نشخوار فکری ندارید.

مزایایی که از رقصیدن برای سلامت روان شما حاصل می شود ممکن است چندان آشکار نباشد، اما بسیار زیاد و عمیق هستند.

رقص آزاد

بر اساس یک مطالعه UCLA Health منتشر شده در شماره اوت 2021 Complementary Therapies in Clinical Practice، رقص آگاهانه و بدون جریان، مزایای سلامت روانی مثبتی را در میان شرکت‌کنندگان ایجاد کرد. 

اکثریت – 98٪ – از رقصندگان گفتند که این تمرین روحیه آنها را بهبود می بخشد. بسیاری همچنین گزارش دادند که رقص آگاهانه به آنها اعتماد به نفس و شفقت بیشتری می بخشد.

Prabha Siddarth، دکترا، آماردان تحقیقاتی در موسسه جین و تری سمل برای علوم اعصاب و رفتار انسانی در UCLA و نویسنده ارشد این مطالعه به این نکته اشاره کرد که شرکت‌کنندگان با اجرای این رقص خودجوش احساس بودن در «جریان» (flow) داشتند.

رقص برنامه ریزی شده

در مطالعه اخیر دیگری که در Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شد، محققان اثرات راه رفتن، کشش بدن و رقصیدن را بر روی سیم کشی و ماده خاکستری مغز سالخورده مقایسه کردند. رقصیدن بیشترین تاثیر مثبت را داشت.

محققان پس از استخدام داوطلبانی در دهه 60 و 70 با مغزهای سالم که علائمی از اختلال شناختی نداشتند، آنها را به طور تصادفی در سه گروه قرار دادند. گروهی راه می رفتند، گروهی حرکات کششی انجام می دادند و تمرینات تعادلی انجام می دادند و گروه آخر رقص روستایی را یاد می گرفتند. طراحی رقص با گذشت زمان به تدریج چالش برانگیزتر شد.

همه آنها فعالیت تعیین شده را به مدت یک ساعت در روز و سه بار در هفته انجام دادند. پس از یک دوره شش ماهه، مغز داوطلبان مجددا اسکن شد و با زمانی که رژیم خود را شروع کرده بودند مقایسه شد.

Agnieszka Burzynska، نویسنده اصلی این مطالعه که در حال حاضر یک متخصص اعصاب و مدیر آزمایشگاه BRAiN در دانشگاه ایالتی کلرادو است، اما قبلاً از دانشگاه ایلینوی در اوربانا بود، دریافت که تنها یک گروه بهبود یافته است – رقصندگان کانتری(روستایی).

شرکت کنندگانی که رقص کانتری را یاد گرفتند، اکنون ماده سفید متراکم تری در بخشی از مغز داشتند که حافظه را پردازش می کند. ماده سفید معمولاً با بالا رفتن سن فرد تجزیه می شود که ممکن است به زوال شناختی کمک کند. بنابراین، رقص از مغز در برابر تخریب عصبی ناشی از پیری محافظت می کند. بنابراین، رقص نه تنها یک فعالیت هوازی برای سلامت جسمانی شما مفید است. بلکه به مغز شما کمک می کند!

رقص روستایی، رقص سالن رقص، تانگو، سالسا و والس همه با دیگران انجام می شود. وقتی در این رقص ها شرکت می کنید، در یک فعالیت اجتماعی مفید نیز شرکت می کنید. شما همچنین با یادگیری مراحل رقص، مغز خود را از نظر شناختی تحریک می کنید. بنابراین رقصیدن ممکن است یکی از بهترین فعالیت های بدنی باشد که می توانید برای سلامت مغز انتخاب کنید.

رقص همزمان

در مطالعه اخیر دیگری که در برزیل مستقر است، رقص همزمان با دیگران به مردم این امکان را می‌دهد که به یکدیگر نزدیک‌تر شده و دوستی را تقویت کنند. همچنین تحمل درد را افزایش داد.

وقتی با افراد کنار خود در کلاس زومبا یا فلش موب همگام می شوید، در حال انجام نوعی رقص جمعی با موسیقی هستید. این برای احساس صمیمیت با دیگران عالی است.

در این مطالعه تحقیقاتی، هنگامی که شرکت کنندگان رقصیدند، مواد شیمیایی شادی به نام اندورفین ترشح شد. اندورفین ها در فرآیندهای پیوند انسان نقش اساسی دارند. بنابراین به دیگرانی که با آنها می رقصیم احساس نزدیکی می کنیم.

در این مطالعه خاص، محققان می خواستند اثر اندورفین را بر درد ببینند. درد با باد کردن مداوم یک دستبند فشار خون روی بازوهای افراد اندازه‌گیری شد. از شرکت کنندگان در مطالعه خواسته شد که نشان دهند چه زمانی فشار هنگام رقصیدن ناراحت کننده است.

نتایج تحقیق نشان داد کسانی که با انرژی و هماهنگی بیشتر حرکت می‌کنند با دیگران پیوند برقرار می‌کنند و همچنین آستانه درد بالاتری دارند.

رقص درمانی

برخی افراد رقص یا حرکت درمانی را انتخاب می کنند. انجمن رقص درمانی آمریکا (ADTA) آن را به عنوان “استفاده روان درمانی از حرکت برای ارتقاء یکپارچگی عاطفی، اجتماعی، شناختی و فیزیکی افراد” با هدف بهبود سلامت و رفاه تعریف کرده است.

یک مطالعه تحقیقاتی در مورد تأثیر حرکت و رقص بر پیامدهای روانشناختی مرتبط با سلامت انجام شد. یافته‌های آن امیدوارکننده بود. مزایای حرکت و رقص شامل افزایش کیفیت زندگی و مهارت های بین فردی و در عین حال کاهش افسردگی و اضطراب است.

اگر هنوز به رقص فکر نکرده‌اید، در مورد گنجاندن رقص در برنامه‌های سلامت جسمی و روانی خود فکر کنید.

فواید رقص

رقص فواید بسیار زیادی دارد. بیایید فواید روحی و جسمی رقص را در نظر بگیریم.

فواید رقص برای سلامت روان:

ذهن را تیز نگه می دارد

عزت نفس را بهبود می بخشد

شامل مهارت های اجتماعی است

اندورفین را افزایش دهید

پیوند آسان با دیگران

خلق و خوی شما را بهبود می بخشد

تنهایی را کاهش می دهد

افسردگی را کاهش می دهد

اضطراب را کاهش می دهد

نشخوار فکری را کاهش می دهد

به حافظه کمک می کند

ممکن است از زوال عقل جلوگیری کند

آستانه درد را بالا می برد

درک درد را کاهش می دهد

  فواید رقص برای سلامت جسمانی:

کشسانی عضلانی را بهبود می بخشد

قدرت عضلانی را افزایش می دهد

ضربان قلب را بالا می برد

ریه ها را بهبود می بخشد

گردش خون را افزایش می دهد

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد

تناسب اندام هوازی را افزایش می دهد

وضعیت بدن را بهبود می بخشد

استخوان های قوی تری می سازد

خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد

به مدیریت وزن کمک می کند

انعطاف پذیری را بهبود می بخشد

هماهنگی و چابکی بهتر

افزایش استقامت

سخن پایانی

برای کسانی که مسن تر هستند و نگران آسیب هستند، مانند اکثر فعالیت ها، با یک متخصص خبره کار کنید. این شخص شما را راهنمایی می کند که چگونه با هر محدودیت فیزیکی کار کنید و به شما در جلوگیری از آسیب کمک می کند. درمانگران رقص باید دارای اعتبار کامل باشند و می توانند با یک برنامه گام به گام راه هایی را برای بهبود رفاه خود به شما ارائه دهند.

اگر هرگز به رقصیدن فکر نکردید، بدانید بسیاری از مردم می ترسند که به محض اینکه بلند شوند و حرکت کنند، احمق به نظر برسند و همه نگاه ها به آنها باشد. واقعیت این است که بیشتر مردم روی رقصیدن و خوشگذرانی خود متمرکز هستند. با یک دوست تمرین کنید یا درس بگیرید. هنگامی که در زمین رقص قرار می گیرید، حتی ممکن است رقصیدن را راهی سرگرم کننده برای بهبود سلامت جسمی و روانی خود بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *